News

Počinje realizacija projekta Geopolis: bezbjednost i obrazovanje

Na Cetinju kreće projekat “Geopolis: Bezbjednost i obrazovanje” – prvo predavanje posvećeno američkim izborima

Projekat “Geopolis: Bezbjednost i obrazovanje” predstavlja dvosemestralnu seriju predavanja koju će organizovati Fakultet za crnogorski jezik i književnost u saradnji sa Centrom za kulturu Cetinje, WBN-om (Regionalnim forumom za demokratiju, pomirenje i strateške analize) i Crnogorskim PEN centrom. Cilj ovog projekta je da pruži stručna predavanja crnogorskih i međunarodnih eksperata na teme vezane za bezbjednost i obrazovanje u savremenom geopolitičkom okruženju.

Kroz seriju predavanja, projekat će se fokusirati na aktuelne izazove, posebno na fenomen “malignog” i “hibridnog” djelovanja, kao i na različite instrumente meke moći. Ovaj pristup omogućava dublje razumijevanje načina na koji različiti geopolitički akteri koriste meku moć i hibridne taktike kako bi ostvarili svoje ciljeve, što ima direktne posljedice na bezbjednost i obrazovni sistem u Crnoj Gori i šire. Predavanja u okviru projekta “Geopolis” pružiće učesnicima priliku da prodube znanja o dinamici regionalne i međunarodne bezbjednosti, metodama zaštite demokratskih vrijednosti, kao i o ulozi obrazovanja u jačanju društvene otpornosti na destabilizacione uticaje.

Takođe, projekat ima za cilj jačanje mreže pojedinaca i organizacija koje se bave temama bezbjednosti i obrazovanja te međunarodnih odnosa.

Prvo predavanje o američkim izborima

Prvo predavanje u okviru projekta „Geopolis“ održaće se u poneđeljak, 11. novembra, u 18 časova u Svečanoj sali Fakulteta za crnogorski jezik i književnost. Predavanje će voditi ekspert za SAD, Andrija Đuranović, koji će analizirati aktuelnu političku situaciju u Sjedinjenim Američkim Državama nakon nedavno završenih predśedničkih izbora.
Na predavanju će obuhvatiti sljedeće teme:

Politička scena SAD – osvrt na najnovije političke prilike i izazove sa kojima se zemlja suočava nakon izbora.

Sociološki i kulturološki aspekti glasanja – analiza načina na koji su društvena i kulturna pitanja uticala na podršku kandidatima, posebno Kamali Harris i Donaldu Trumpu, kao refleksija izazova prisutnih u SAD i demokratskim zemljama širom svijeta.

Uloga revizionističkih sila – razmatranje uloge Rusije, Kine i Irana u američkim izborima kroz hibridne aktivnosti i dezinformacione kampanje, kao studija slučaja njihovog djelovanja u globalnim izbornim procesima.

Geopolitičke posljedice za Evropu i Zapadni Balkan – analiza implikacija rezultata američkih izbora na bezbjednosnu i političku stabilnost Evrope, s posebnim fokusom na Zapadni Balkan.

Predavanje se organizuje prema Chatam House Rules.

Pozivamo sve zainteresovane da prisustvuju i pridruže se raspravi o temama od ključnog značaja za međunarodne odnose i bezbjednosne izazove današnjice.

Poslednje novosti

U okviru Erasmus+ programa akademske mobilnosti, sa zadovoljstvom najavljujemo gostujuće predavanje prof. dr Maše Guštin sa Univerziteta u Gdanjsku. Tema: Zlatno doba jugoslovenske kinematografije Prof. dr Guštin je ekspertkinja za filmove zemalja bivše Jugoslavije, rusku kinematografiju, kulturološke fenomene (post)jugoslovenskog prostora, folklor i pop kulturu. Predaje na Odsjeku za film i...

More

Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Crnogorski PEN centar obilježili su devedeset godina od rođenja jednog od najznačajnijih pisaca savremene književnosti, Danila Kiša, organizujući predavanje istaknute književnice i teoretičarke Dragane Kršenković-Brković. Predavanje pod nazivom „Poetika prolaznosti: Organizacija vremena u ‘Ranim jadima’ Danila Kiša“ održano je u svečanoj sali FCJK...

More

U organizaciji  Filozofskog fakulteta iz Osijeka (Katedre za hrvatski jezik i književnost i Katedre za teoriju književnosti i svjetsku književnost) i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, Cetinje,  16. 4. održana je međunardna studentsko-naučna konferencija. Prvi dio konferencije bio je posvećen Ivu Andriću, s obzirom na to da se ove...

More
Skip to content